Her şey Filistin'le başladı Filistin'le bitecek.

1 Ekim 1968 idi tarih.

İki kardeş, iki can, kaderi aynı yazılmış iki yürek çıktı Diyarbakır'dan yola...

Rotaları belliydi; amaçları SSBC'ye gidip Ekonomi ya da Tıp dersleri almaktı.

TİP üyesi bu iki genç, siyonizme ve emperyalizme karşı savaşırken Gor çukurunda şehit düşen Mustafa ÇELİK ve Samandağ'da 14 arkadaşıyla birlikte yakalanıp 15 yıl ceza alan A. Kadir YAŞARGÜN'dür.

Türkiye'den ayrılma nedenleri ülkelerindeki üniversitelere ve eğitime güvenmedikleri için SSBC'ye gidip kendilerini, ülkelerine döndüklerinde bir siyasi hareketi yönetebilecek seviyede geliştirmekti.

Planları kaçak olarak Suriye'ye geçip oradan Rus elçiliği aracılığıyla SSBC'ye ulaşmaktı. 

Yola çıktıklarında her şeyin yolunda gideceğinden emin idiler. Kaçak olarak Suriye'ye geçtiler fakat; pasaportları olmadığı için Sovyet Elçiliği onları SSBC'ye göndermeyi kabul etmedi.

Fakat bu iki yürek Sosyalizm adına savaşmak için, bir ışık yakmak, bir yol çizmek için yanıp tutuşuyorlardı.

Suriye'de geçirdikleri sıkıntılı günleri iktidarda olan Baas Partisi ve El Fetih örgütünün yardımlarıyla atlattılar ve sorunlar her nerede yaşanırsa yaşansın insanlık sorunudur ilkesi ile El Fetih'e katılıp Filistin topraklarına göz diken siyonist canavarlara karşı savaşma kararı aldılar.

Nitekim öyle de oldu. Kararlı ve inançlı bu gençler artık  El Fetih Asifa kuvvetlerinden militan Mustafa Kemal ve Ali Ahmet idiler.

Sosyalizm sayesinde tüm dünya insanlarının kardeş olabileceğini tüm dünya insanlarının aynı haklara ve aynı kadere sahip olması gerektiğini bizlere en iyi biçimde anlatan bu iki önderimiz bizlere neler yapabileceğimizi hâla aynı inanç ve kararlılıkla gösteriyorlar anlatıyorlar!

Ne Mutlu O Çığlıkları Duyabilene...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !